Eastern Newfoundland Regional Science and Technology Fair Awards
2006

...Back to Main Page

Gold Medals        Silver Medals       Bronze Medals        Honorable Mention       Special Awards

Best of Fair
Avineet Sekhon, St. Paul’s Junior High

Canada Wide Science Fair Selections 2006 ...Link to page
Janine Hodder & Andrew Harvey, Mount Pearl Senior High
Nashila Addetia, Holy Heart of Mary High
Jonathan Howse & Josh Banfield, Mount Pearl Senior High
Avineet Sekhon, St. Paul’s Junior High

MEDALS

Gold Medal Projects 2006 ...return to top
Ashley Porter & Stefan Brophy, Villanova Junior High
André Lé & Scott McIsaac, Holy Heart of Mary
Sara Toope & Caitlin Walsh, St. Kevin’s Junior High
Ankur Ralhan & Jason Smith, St. Bonaventure’s
Christine Fontaine, Brother Rice Junior High
Janine Hodder & Andrew Harvey, Mount Pearl Senior
Nashila Addetia, Holy Heart of Mary
Jonathan Howse & Josh Banfield, Mount Pearl Senior
William Haynes, MacDonald Drive Junior High
Jeffrey Webber, Villanova Junior High
Leah Russell, Booth Memorial
Kyle Howlett, Booth Memorial
Tracey Dyer & Christina Young, Mount Pearl Senior
Victoria Smyth & Kristen Meaney, Bishop’s College
Heather Cahill & Lauren Mallay, MacDonald Drive
Avineet Sekhon, St. Paul’s Junior High
Robyn Nelson & Megan Burt, Holy Heart of Mary
Ya Jenny Wen, Prince of Wales Collegiate
Awab Hamodat, Holy Heart of Mary


Silver Medal Projects 2006 ...return to top
Alex Sansom, Lakecrest
Heather Williams & Meghan Boland, St. Paul’s Junior High
Jonathan Hicks, Villanova
Samantha Etchegary, St. Bonaventure’s
Jordan Wells & John Kean, Villanova Junior High
Victoria Linehan, Bishop’s College
Julie Orr, Mount Pearl Intermediate
Jacob Parsons, St. Peter’s Junior High
Alexandria Matthews, Lakecrest
Stephanie Gallant, St. Peter’s Junior High
Michelle Hamilton & Hilary Moores, Holy Trinity
Ciaran Curran, Mount Pearl Intermediate
Farah Hamodat, MacDonald Drive Junoir High
Kelsey Chmiel & Mandy Cole, St. Kevin’s Junior High
Liam Morrissey, Lakecrest
Matthew Young, MacDonald Drive Junior
Sheila Parai, Holy Heart of Mary
Daniel Albrechtsons, St. Bonaventure’s


Bronze Medal Projects 2006 ...return to top
Heather Conway, Beaconsfield Junior High
Shahil Sood & Alastair Jenkins, St. Bonaventure’s
Kathryn Bautista, St. Bonaventure’s
Daniel Murphy & Courtney Doyle, Booth Memorial
Jillian Peddle & Morag Ryan, Bishop’s College
Aaron Hewitt, Holy Trinity High
Sarah Evely, Amalgamated Academy
Elizabeth Penney & Rebecca Hollett, St. Paul’s Junior High
Carolyn Pridham & Leah Aitken, Lakecrest
Mary McLevey, St. Bonaventure’s
Courtney Youden, St. Bonaventure’s
Courtney Perry, Baltimore
Chloe Harris, Prince of Wales
Laura Murray & Gabe Bursey, Prince of Wales
Kanha Shete & Glen Honeyman, Lakecrest
Caitlin Whelan, St. Bonaventure’s
Christopher Singleton, St. Paul’s Junior High
Shayne Morrissey & Mark Cranford, Beaconsfield Junior High
Madeline Fitzpatrick & Emily Jameson, MacDonald Drive Junior High
Lucia Westin, St. Bonaventure’s
Brittany Collins & Susan Wakeham, Bishop’s College
Stephanie Reid, Bishop’s College
Siobhan Dillon, Beaconsfield Junior High
Kenneth MacLeod, St. Bonaventure’s
Jon Grenning & Chris Hanlon, Booth Memorial
Thomas Seary, Villanova Junior High

View Photo

 


Honorable Mention 2006 ...return to top
Brandon St. Croix
Kimberly Doran & Ashley Johnson
Brittany Quinlan
Jordan Elliott
Douglas Skirving & Stephen Thistle
Phillippa Gosine & Erin Langor
Margaret Carey & Kelsey Puddister
Samuel Daigle
Rebecca Courage
Laura Deane
Kelly Mitchelmore & Chelsea Bishop
Peter Gregory
Jessica Besaw
Patricia Allan & Kayla George
Allison Chayor & Carolyn Snow
Caitlin Spinney
John Pius Power
Craig Ford
Keith Burgess
Jamie Casson Henderson
Shruti Raheja
Jack Thorburn
Emily Sheppard
Daniel Fontaine & Mitchell Anderson
Jennifer Power & Taylor Puddister
Maxwell Little
James Flynn
Catherine Caldwell
Jessica Cowan
Douglas Matthews
Ferenc Gogos
Stephen Griffin

 

SPECIAL AWARDS

Memorial University Department of Biology Award 2006 ...return to top
Best biology project in the senior, intermediate and junior division

Junior: Avineet Sekhon, St. Paul’s JH

Intermediate:
Christine Fontaine, Brother Rice Junior High

Senior:
Nashila Addetia, Holy Heart of Mary


Memorial University Department of Psychology and Association of Newfoundland Psychologists Award 2006 ...return to top
Best project relating to psychology (including perception, learning, memory, emotion, personality, social behaviour and the brain) in the senior, intermediate and junior division.

Junior: (2)
Kathryn Bautista, St. Bonaventure
John Pius Power, St. Bonaventure

Intermediate:
Sarah Blackmore & Kathleen Paterno, Brother Rice

Senior:
Allison Simms, St. Bonaventure


Newfoundland Laboratory Technologists Award 2006 ...return to top
Best project related to laboratory technology

Hilary Wicks & Laura Tilley, Holy Heart of Mary High School


Memorial University Department of Physics 2006 ...return to top
Best physics project in the senior, intermediate and junior division.

Junior:
William Haynes, MacDonald Drive Junior High

Intermediate:
Victoria Smyth & Kristen Meaney, Bishop’s College

Senior:
Kyle Howlett, Booth Memorial


Dale Evans Memorial High School Science Award 2006 ...return to top
Presented to students who have the best project related to respiratory health.

Sheila Parai, Holy Heart of Mary


APICS (Atlantic Provinces Council on the Sciences) Communication Award 2006
For the project that best demonstrates excellence in communicating science to the public.
...return to top

Awab Hamodat, Holy Heart of Mary


Newfoundland and Labrador Institute of Agrologists Award 2006 ...return to top
Best Junior Project with an agricultural theme

Sara Toope & Caitlin Walsh, St. Kevin’s Junior High


Newfoundland and Labrador Teachers Association Award 2006 ...return to top
Awarded to best project in any category.

Brittany Collins & Susan Wakeham, Bishop’s College


MUN, Ocean Sciences Centre – Marine Sciences Award 2006 ...return to top
Best project in marine science.

Lisa Penney & Kelly Parsons, Villanova Junior High


CMOS (Canadian Meteorological and Oceanographic Society) Award 2006
...return to top

Jeffrey Webber, Villanova Junior High


Actuarial Foundation of Canada Award 2006 ...return to top
Best project demonstrating use of mathematics, database manipulation and statistical analysis to investigate or solve a complex problem

Janine Hodder & Andrew Harvey, Mount Pearl Senior High


Memorial University, Faculty of Engineering Award 2006 ...return to top
Best engineering projects – Junior, Intermediate and Senior

Junior:
Samantha Etchegary, St. Bonaventure’s

Intermediate:
Jon Grenning & Chris Hanlon, Booth Memorial

Senior:
Jonathan Howse & Josh Banfield, Mount Pearl Senior High


Neety Panu Award 2006 ...return to top
Best project from a rural district

Margaret Carey & Kelly Puddister, Mobile Central High


Western Newfoundland Forest Award 2006 ...return to top
Best project related to sustainable forest practices

Jacob Parsons, St. Peter’s Junior High


WISE Award 2006 ...return to top
Best project by a female student

Ya Jenny Wen, Prince of Wales Collegiate

Congratulations to all Participants!

...Back to Main Page