Eastern Newfoundland Regional Science and Technology Fair Awards
2004

Back

Medals     Special Awards    Canada Wide Science Fair Selections     Best of Fair

MEDALS

Bronze Medal Projects 2004

164 – Daniel Morgan
179 – Keely Whitelaw
208 – Melissa Hoskins
165 – Robyn Nelson
92 – Chloe Harris
83 – Colin O’Dea
271 – Phillip Oakley
19 – Janice Duggan
66 – Meghan Long
243 – Melissa Williams
219 – Brittany Churchill
153 – Melanie Hurley
103 –  Kenny Smith
104 – Jesse Church
241 – Bolu Ogunyemi and Darren Ryan
244 – Stephanie Ryan and Nicole Knight
107 – Siobhan Kavanagh and Nicole Moores
211 – Matthew So and Nicolas Morin
22 – Rebecca Mercer
61 – Matthew Myrden
77 – Kelsey Chmiel and Sherra Guliver
212 – Erin Power and Catherine Tee
120 – Natasha Kettle
48 – Vince Enachescu and Christopher Mong
32 – David Forbes and Ryan Baxter
137 – Cam Spinney
141 – Stephen Crowell and Adam Downton
138 – Anna Gregory and Courtney Barbour
64 – Liam Morrissey
26 – Adam Kavanagh

Silver Medal Projects 2004

224 – Katherine Hynes and Julie Chaytor
125 – Ian Mandville
10 – Jonathan Howse
105 -  Nashila Addetia
178 – Andrew Snelgrove
71 – David Mandville and Jason Smith
162 – Kielyn Jenkins and Chelsea Newman
74 – Skye Fisher and Stephanie King
80 – Katie Moores
198 – Mary Winters and Laura Ivany
231 – Kellie Lynch
203 – Allison Simms
140 – Stephen Alward
25 – Hannah Ploskonka
270 – Nicolas Alacoque
235 – Khatija Essaja and Kayla Ward
260 – Jonathan King
11 –  Pat Noftall and Matthew Lamkin
129 – Ellen Squires
100 – Neil Morrow and Emily Dawe
150 – Sarah Fowler
238 – Leslie Bautista

Gold Medal Projects 2004

234 – Sarah Small
12 – Linz Buckingham and Jane Brodie
31 – Shree Ziradkar and Daniel Aziz
250 – Robin Clouston and Kimmy Clarke
247 – Subir Sutradhar
249 – Tim Loomis
130 – Glenn Rice
216 – Tania Leigh
20 – Christopher Williams
44 – Wayne Chafe
190 – Janine Hodder and Andrew Harvey
14 – Matthew Dowden
226 – Hilary Wicks and Laura Tilley

SPECIAL AWARDS ...return to top

Memorial University Department of Biology Award 2004

Junior – 20 – Christopher Williams
Intermediate – 226 – Hilary Wicks and Laura Tilley
Senior – 238 – Lesley Bautista

Neety Panu Award 2004

100 – Neil Morrow and Emily Dawe

Memorial University Department of Psychology and Association of Newfoundland Psychologists Award 2004

Junior - 184 – Holly Grace and Cheryl Pike
Intermediate – 198  – Mary Winters and Laura Ivany
Senior – 238 – Lesley Bautista

Memorial University Department of Physics 2004

Junior – 72 – Emily Byrne and Haley Wade
Intermediate – 14 – Matthew Dowden
Senior – 138 – Anne Gregory and Courtney Barbour

Dale Evans Memorial High School Science Award 2004

247  Subir Sutradhar

APICS (Atlantic Provinces Council on the Sciences) Communication Award 2004

190 – Janine Hodder and Andrew Harvey

Newfoundland and Labrador Institute of Agrologists Award 2004

179 – Keely Whitelaw

John Robinson Memorial Conservation Corp Award  2004

224 – Katharine Hynes and Julie Chaytor

WISE (Women in Science and Engineering) Award 2004

69 – Charlotte-Anne Malischewski

Memorial University Faculty of Engineering Award 2004

260 – Jonathan King
270 – Nicolas Alacoque
44 – Wayne Chafe

Newfoundland and Labrador Teachers Association Award 2004

140 – Stephen Aylward

Ocean Sciences Award 2004

153 – Melanie Hurley

CMOS (Canadian Meteorological and Oceanographic Society) Award 2004

71 – David Mandville and Jason Smith

Canada Wide Science Fair Selections 2004 ...return to top

Wayne Chafe
Subir Sutradhar
Matthew Dowden
Sarah Small and Ronan MacParland
Glenn Rice
Shree Ziradkar and Daniel Aziz

Alternate – Tim Loomis

Best of Fair ...return to top

44 - Wayne Chafe

Back